Již staří Řekové . . .

Dle dochovaných zdrojů se jako první pokusil o operaci kýly Praxagoras z Kosu kolem roku 400 před naším letopočtem. Jak dopadl nevíme. Již dříve se ale objevily zmínky o tříselné kýle v tzv. Ebersově papyru (1555 před n.l.) a u Féničanů (900 před n.l.). Doporučovala se tenkrát dieta a stahování kýlního vaku obvazy.

Kýla (lat. hernia) je vyklenutí pobřišnice (blanitý vak, vystýlající dutinu břišní zevnitř), které obsahuje tuk nebo střevní kličky (tzv. kýlní obsah), a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Kýla

Tříselné kýly se objevují v oblastech třísel levé nebo pravé strany nad tzv. tříselným vazem, kde je břišní stěna zeslabena průchodem chámovodu u mužů a průchodem jednoho z děložních vazů u žen. Kýlní vak zde prochází skrze takzvaný tříselný kanál, který má poměrně složitou anatomickou strukturu. Jedná se o 75 procent všech kýl.

Potom známe kýlu stehenní, která má branku uloženou pod tříselným vazem a lze ji nahmatat zepředu na horním konci stehna. U této kýly dochází k protlačování kýlního obsahu do podkoží stehna pod tříselným vazem podél stehenní žíly. Vyskytují se častěji u žen.

Pozor!!! Jakýkoliv náhlý vznik kýly, kterou není možno zatlačit zpět do dutiny břišní, spojený s bolestí, zvracením a celkovou schváceností, je nutno okamžitě konzultovat s lékařem, nejlépe přímo s chirurgem.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode